Varia

 • Nie będzie niczego
  Festung Knurau powoli dobiega końca. Jednostki wypadowe generała Gloo Koza zdobywają kolejne pozycje na wałach z donosów, spajanych mitomanią. Zaprzyjaźniony major wojsk bombaskich zwleka z odsieczą, prowadząc badania nad rozpuszczalnikiem. Poziom abstrakcji i oderwania od rzeczywistości przebija kolejne zagrzybione sufity.
 • Od zarania dziejów…
  …studentom ciężko zabrać się do pracy. Praca licencjacka nie jest wyjątkiem. Może być niebezpieczne dowiedzieć się, jak idzie innym (zazwyczaj lepiej), jednak zawsze pozostaje nadzieja, że usłyszymy, że ktoś jeszcze nie zaczął.
 • Kto jest Kim – Kwiecień
  Wywiady z Rafałem Kamińskim (Sekretarz Koła Teatralnego The Cheerful Hamlets) i Marleną Sztyber (wykładowczyni na WDiB UW)
 • Rwanda ścięła wysokie drzewa
  “Nigdy nie słyszałem słowa ludobójstwo, kiedy trwały rzezie. Usłyszeliśmy je dopiero z ust zagranicznych dziennikarzy i członków organizacji humanitarnych […]. To prawda: między sobą nigdy go nie wymawialiśmy. Wielu nie znało nawet znaczenia słowa ludobójstwo. […] Ludzie wiedzieli, co mają do roboty, i nie było potrzeby, żeby to nazywać.” – J. Hatzfeld, “Sezon maczet”
 • Kup banany, a jak nie ma to olej
  Nie mów do mnie metaforami; ja nic nie rozumiem! – wykrzykuje rozemocjonowany podkomisarz Zachara w którymś odcinku Nieobecnych. Muszę przyznać, że ja ten przejęty wrzask odebrałam raczej jako jakiś żałosny, bezsilny kwik w stylu: twórcy mojej postaci nie mieli pojęcia, co robią, więc weszli na artykuł o autyzmie na Wikipedii i powciskali mi w usta kwestie, które zostały skopiowane z podrozdziału objawy, tworząc tym samym chyba najbardziej stereotypową postać polskiej kinematografii ostatnich czasów. 
 • Kto jest Kim
  Wywiady z Barbarą Kaczyńską (członkini Koła Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW) i doktorem Jackiem Mikuckim (wykładowca na WDIiB) Barbara Kaczyńska Miejsce urodzenia: […]
 • Marzec plecień podkuj garnce cz.2
  Wiosna to pora wolności i świeżości. Będziemy powoli pozbywać się kolejnych warstw ubrań zabieranych na wyjście z domu, więc dlaczego też nie odrzucić kilku powtarzanych bezmyślnie powiedzeń, które nas krępują?
 • Marzec plecień podkuj garnce cz.1
  Wiosna to pora wolności i świeżości. Będziemy powoli pozbywać się kolejnych warstw ubrań zabieranych na wyjście z domu, więc dlaczego też nie odrzucić kilku powtarzanych bezmyślnie powiedzeń, które nas krępują?
 • Zamieszkać w ogrodzie
  Przywilej życia w bezpośrednim otoczeniu przyrody w dzisiejszych warunkach rynku mieszkaniowego mają tak naprawdę dwie skrajne grupy społeczne – bogacze i bezdomni. Co jednak, gdyby przywilej ten dostali wszyscy? Odpowiedzi na to pytanie 120 lat temu próbował udzielić brytyjski planista – Ebenezer Howard.
 • Tramwajoza
  Co czwarty Polak mieszka w aglomeracji, w której funkcjonuje mniejsza lub większa sieć tramwajowa. I każda z tych dziewięciu milionów osób ma jakieś zdanie na temat tego, którym krążownikiem torów w jego mieście najwygodniej dojechać do pracy, na randkę czy po prostu na krajoznawczą przejażdżkę. Jest jednak w naszej redakcji osoba, dla której jeżdżenie tramwajem to nie tylko podróż z punktu A do B. Lubi też oceniać każdy aspekt tej podróży. I dzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami.