Technologia i Społeczeństwo

 • Nie będzie niczego
  Festung Knurau powoli dobiega końca. Jednostki wypadowe generała Gloo Koza zdobywają kolejne pozycje na wałach z donosów, spajanych mitomanią. Zaprzyjaźniony major wojsk bombaskich zwleka z odsieczą, prowadząc badania nad rozpuszczalnikiem. Poziom abstrakcji i oderwania od rzeczywistości przebija kolejne zagrzybione sufity.
 • Rwanda ścięła wysokie drzewa
  “Nigdy nie słyszałem słowa ludobójstwo, kiedy trwały rzezie. Usłyszeliśmy je dopiero z ust zagranicznych dziennikarzy i członków organizacji humanitarnych […]. To prawda: między sobą nigdy go nie wymawialiśmy. Wielu nie znało nawet znaczenia słowa ludobójstwo. […] Ludzie wiedzieli, co mają do roboty, i nie było potrzeby, żeby to nazywać.” – J. Hatzfeld, “Sezon maczet”
 • Zamieszkać w ogrodzie
  Przywilej życia w bezpośrednim otoczeniu przyrody w dzisiejszych warunkach rynku mieszkaniowego mają tak naprawdę dwie skrajne grupy społeczne – bogacze i bezdomni. Co jednak, gdyby przywilej ten dostali wszyscy? Odpowiedzi na to pytanie 120 lat temu próbował udzielić brytyjski planista – Ebenezer Howard.
 • Tramwajoza
  Co czwarty Polak mieszka w aglomeracji, w której funkcjonuje mniejsza lub większa sieć tramwajowa. I każda z tych dziewięciu milionów osób ma jakieś zdanie na temat tego, którym krążownikiem torów w jego mieście najwygodniej dojechać do pracy, na randkę czy po prostu na krajoznawczą przejażdżkę. Jest jednak w naszej redakcji osoba, dla której jeżdżenie tramwajem to nie tylko podróż z punktu A do B. Lubi też oceniać każdy aspekt tej podróży. I dzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami.
 • Przez duszę do mózgu
  Religie, wiary, rytuały, energie – wszystko sprowadza się do jednego. W świecie pełnym możliwości, duchowość daje ludziom siłę. A gdyby tak udać się w podróż pełną nauki i filozofii, żeby zastanowić się nad tym, jaki wpływ mają doznania i praktyki na ludzkie życie?
 • Empatia (nie) jest do bani
  Rok 2020. Było źle. Pandemia trwała w najlepsze. Ludzie na całym świecie wychodzili protestować na ulice, bojąc się jednocześnie zarażenia koronawirusem. Relacje międzyludzkie często wisiały na włosku z powodu długotrwałej izolacji albo przez kłótnie o kwestie polityczno-społeczne. Wbrew pozorom bycie empatyczną osobą przez cały ten czas mogło tylko pogorszyć sytuację. Na szczęście były jeszcze inicjatywy, które wyszły temu problemowi naprzeciw.
 • Kryzys wizerunkowy, czyli z kim policja trzyma sztamę
  Według badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej, polska policja cieszy się wysokim zaufaniem społeczeństwa – aż 71 proc. respondentów pokłada wiarę w jej działania. Czy rzeczywiście tak jest?
 • Rozgrzeszenie gierkowszczyzny
  Znajdziemy je w każdym polskim mieście, miasteczku, a nawet w części większych wsi. Stanowią dom dla ponad połowy mieszkańców naszego kraju. Dla kultury hiphopowej są kolebką i częstym tematem utworów. Bloki. Wielu uważa, że są przeżytkiem i paskudnym wtrętem w miejski krajobraz. Jednak nie każdy wie, co im tak naprawdę zawdzięczamy.
 • Przegrałeś
  Sekta, czyli z łaciny – kierunek , droga, ale również iść za kimś, towarzyszyć, odcinać się. Z tej etymologii można wnioskować, że jest to coś związanego z podróżą, poszukiwaniem. Niestety, często finałem jest tragedia do której prowadzi zaufanie nieodpowiednim osobom. Wyprawa po odnalezienie siebie, własnego ja, kończy się jego bezpowrotnym zatraceniem.
 • Jak za jednym pociągnięciem pozbyć się włosów i pieniędzy
  Depilacja – kapitulacja. Dla wielu kobiet bowiem depilacja to nierówna walka podsycana przez świat mody i biznesu. Czy kobiety mają w ogóle szansę odnieść gładkie zwycięstwo? Jeżeli tak, to za ile – czasu i pieniędzy?