Sztuka

 • MONOGRAM, czyli jak gadać o modzie
  Wiele osób stawia ją na drugi plan, jednak jest to najlepsza forma ekspresji siebie. Ewoluuje od wielu lat i nie ma w niej żadnych zasad. Co skrywa w sobie moda? O swoim podcaście Monogram, jak i pasji do niej opowiadają Weronika Wojda i Matylda Terlecka.
 • W świecie kobiet Gustava Klimta
  Postacie mężczyzny i kobiety złączone w miłosnym uścisku, otoczone płatkami złota, kwiatową dekoracją oraz geometrycznymi figurami – chyba każdy kojarzy tę scenerię, przedstawioną na jednym z najsłynniejszych obrazów Gustava Klimta zatytułowanym “Pocałunek”. Co wiadomo o głównym artyście Secesji Wiedeńskiej?
 • Tysiące twarzy, setki miraży
  To nie tylko tekst piosenki “Szare miraże” Maanamu, ale też całkiem trafne podsumowanie wystawy, którą możemy zobaczyć w Muzeum Cosmos.
 • Zachęta nas zachęca
  Większość z nas, po roku spędzonym w dresach w domu, łaknie powrotu do normalności, a tym bardziej oderwania się od codziennych obowiązków. W ostatni weekend przed wprowadzeniem lockdownu większość miłośników sztuki ruszyła m.in. do galerii sztuki. Jedną z nich była Zachęta. 
 • Zbiory uspołecznione
  Najpierw były instytucją włoską, potem europejską, teraz stają się globalną. Znajdujące się w nich przedmioty i eksponaty mają setki tysięcy lat. Niewielu z nas wie, z jak głębokimi przemianami społecznymi wiąże się udostępnienie muzealnych zbiorów szerszej publiczności.
 • TO TUŻ TUSZ
  Kiedy słyszymy słowo „sztuka”, jako pierwsze wpadają nam do głowy renesansowe rzeźby, rozmyte krajobrazy czy arie operowe. Musimy jednak pamiętać, że sztuka jest znacznie bliżej nas, a czasem nawet tak blisko, że możemy nosić ją na własnym ciele.
 • Sceniczny azyl
  Teatr Bezdomnych to nie tylko miejsce, w którym rodzi się sztuka. To również sfera zapewniająca ludziom żyjącym bez dachu nad głową poczucie bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty. Nikolett Gabri, jedna z osób prowadzących grupę, opowiada o jej działalności oraz zrealizowanych dotąd spektaklach.
 • Pop-artowy danse macabre
  Wszyscy znamy pop-artowe obrazy Andy’ego Warhola przedstawiające Marilyn Monroe, butelki Coca-Coli czy puszki z zupą firmy Campbell. Te kolorowe, pozornie błahe odbicia codzienności odcisnęły piętno na postrzeganiu Warhola jako jednokierunkowego artysty. Jednak jak on sam siebie widział? Co ukrywał pod konwencją pop-artu?
 • Dorsz jest wielki
  Północ Skandynawii kojarzy się zazwyczaj ze śniegiem, zimnem, zorzą i nocami polarnymi. Pewne norweskie miasto jest dowodem na to, że powinni się nią zainteresować nie tylko amatorzy sportów zimowych, lecz także pasjonaci sztuki ulicznej.
 • Bogolany – tradycja zaklęta w tkaninie
  W Mali rodzi się dziecko. Jest małe i bezbronne. Przed nim świat pełen niebezpieczeństw i pokus, lecz teraz leży w rękach swoich rodziców, dla których jest oczkiem w głowie. Chcą mu zagwarantować jak najlepszy byt, dlatego po narodzinach owijają je w pełną mocy tkaninę – bogolan.