Sport

 • Daj mi numer, ja i tak zgubię
  Przyznam się uczciwie, że statystyka nie była moim ukochanym przedmiotem na studiach. Mimo iż jestem jednym z największych sceptyków fenomenu cyferek, to zainspirowany modelem opracowanym przez CIES Football Observatory postanowiłem spojrzeć nieco w przyszłość i przyjrzeć się analitycznemu podejściu do futbolu.
 • Love Sousa?
  Czy Paulo Sousa dobrze tańczy i kocha swoją mamę? Czy pięknie się śmieje i szanuje ludzi? O tym, jak i o wielu innych rzeczach, nie dowiecie się z tego artykułu.
 • Piłkarski tarot
  Rozpoczęliśmy niedawno okres karnawału, czas więc nieco się zabawić. Podejdźcie jednak do tego artykułu z lekkim przymrużeniem oka. Gdybym potrafił przewidywać przyszłość, nie pisałbym przecież tego tekstu. Znienawidziliby mnie bukmacherzy, ja pokochałbym zaś malediwskie plaże.
 • Piłkarscy consiglieri
  Londyn, wtorkowy wieczór stycznia 2020 r. W jednej z restauracji w ekskluzywnej dzielnicy Mayfair schodzą się goście. Atmosfera wśród nich jest bardzo przyjazna – serdecznie się witają, żartują między sobą, śmieją się. Jednak z pozoru nieistotna, zwykła kolacja to pretekst do poważnych, biznesowych rozmów, których konsekwencje będą liczone w setkach milionów. Tej grupie przewodzą bowiem tuzy, takie jak Mino Raiola czy Jorge Mendes – współcześni superagenci piłkarscy.
 • Rywalizacja na sterydach
  W pogoni za wielkością, sławą i zwycięstwami sama ciężka praca i dobry plan treningowy czasem nie wystarczą. Po osiągnięciu granic swoich możliwości, jedyne co pozostaje to skorzystać ze wspomagaczy – dopingu. Czy jest to niesprawiedliwe i wbrew duchowi sportu? Nie, gdy wszyscy też z niego korzystają.
 • Jak ryba w wodzie
  Ocean – wielki, nieskończony błękit. Nic dziwnego, że ludzie od wieków chcą zgłębiać jego tajemnice i odkrywać pochowane w podwodnych jaskiniach piękno. Zagłębianie się w toń wydaje się być dla człowieka niemożliwe, nieosiągalne, a nurkowie imponują odwagą, a może szaleństwem, zwłaszcza ci, którzy zanurzają się w wodzie bez poważniejszego sprzętu. Czym jest więc freediving i jakie są początki tego pięknego sportu?
 • Wyścigówki na baterie
  Na ulicach miast na całym świecie coraz częściej widzimy pojazdy z napisem hybrid. Samochody hybrydowe, a nawet w pełni elektryczne stają się popularniejsze z roku na rok. Nie inaczej jest z autami wyścigowymi. Od początku poprzedniej dekady serie wyścigowe stają przed trudnym wyborem – przekształcić obecne napędy i kazać drużynom budować nowe generacje pojazdów, czy zostać przy silnikach spalinowych? Jest jeszcze trzecia opcja czyli… tworzenie nowych serii wyścigowych. 
 • Skazani na Pekin
  Nic nie fascynuje nas tak jak przyszłość. To, co niewypowiedziane i niezapisane. Kiedy na kartach historii futbolu swoją obecność zaznaczyć chcą więc Chiny, należy się tym planom przyjrzeć. Potraktujcie ten artykuł jako przepowiednię z ciasteczka z wróżbą1. Smacznego!
 • Netfliksowy szach-mat
  Netflix znowu to zrobił. Podczas gdy nad Europą zawisło widmo drugiego lockdownu, a areny sportowe po raz kolejny zaczęły pustoszeć, na platformie pojawił się serial, który podbił serca widzów i zachęcił do śledzenia nowej dyscypliny sportu. Wiosną na ekranach królował Ostatni taniec, teraz czas na Gambit królowej.
 • Paryż wart jest Igi
  Szary, październikowy tydzień. Deszcz, zimno, a jedynym symbolem złotej polskiej jesieni było objęcie całego kraju żółtą strefą. Pojawiła się jednak na naszym firmamencie gwiazda, która zdołała przyćmić w serwisach informacyjnych wszystkie złe wieści. Pierwsza wielka postać polskiego sportu urodzona w XXI w. – Iga Świątek.