Książka

 • Jeszcze będzie przepięknie?
  Odpowiedzi na to pytanie szuka filozof Tomasz Stawiszyński w swojej najnowszej książce „Co robić przed końcem świata”, snując historię o człowieku współczesnym.
 • Być kobietą, być pisarką
  Kiepskie, bo sentymentalne i nienapisane w stylu Flauberta czy Dostojewskiego. Skandalizujące, bo odkrywające, że człowiek to nie tylko psychika, ale i ciało. Czyli o tym jak trudno być kobietą i pisarką.
 • Czy ta ziemia twą ojczyzną?
  Nie da się opisać Francji jednym słowem. Gdyby jednak próbować, można by pokusić się o użycie słowa wielokulturowość. W reportażu Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji Ludwika Włodek pochyla się nad jednym z jej aspektów i analizuje skutki francuskiej bytności w Afryce.
 • Księżniczka i książę, kochaj albo giń
  Mówi się, że książka im więcej emocji wywołuje u czytelnika – tym lepsza. Zagłębienie się w umysł młodego człowieka, nie dość, że może ich dostarczyć aż w nadmiarze, jest również fascynującym obszarem badań. Niestety, na próżno szukać tego w poniższej lekturze.
 • Ciemno wszędzie…
  Na początek należałoby przestrzec wszystkich przyszłych czytelników Elsberga, że “Blackout” nie jest powieścią dla paranoików. To książka, po przeczytaniu której człowiek zaczyna robić zapasy jedzenia na pół roku i nie ma ani krzty poczucia irracjonalności takiego postępowania. To książka, w trakcie lektury której wyobraźnia podsuwa naprawdę straszne obrazy, a lampka na biuku i lodówka w kuchni nagle zaczynają… przerażać.
 • Między słowami a prawdą
  Nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę – pisał Gombrowicz. Jednak powieść Wita Szostaka to coś więcej niż pełen rozbieżności – bo opowiedziany z perspektywy różnych osób – portret pamięciowy jednego człowieka.
 • Czy miłość da się kupić?
  Magda i Piotr Mieśnikowie wprowadzają czytelnika w tajniki najstarszego zawodu świata, przedstawiając prostytucję z różnych perspektyw.
 • Koniec biblijnego świata
  O “Bastionie” Stephena Kinga słów kilka.
 • Coś nowego i coś starego
  Surrealizm, spekulacje, nostalgia, humor – to tylko niektóre z określeń, jakimi można opisać najnowszy zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego. Autor zabiera czytelnika w światy, które nie do końca są zgodne z jego oczekiwaniami. Mimo to trudno jest nie znaleźć w nich elementów bliskich sercu odbiorcy. 
 • Pięć literackich okazji, by dobrze zacząć rok
  W 2021 r. warto wkroczyć z literackim przytupem – podpowiadamy więc co czytać, by poszerzyć swoje horyzonty i poczuć magię dobrej prozy.