Kultura

 • Jeszcze będzie przepięknie?
  Odpowiedzi na to pytanie szuka filozof Tomasz Stawiszyński w swojej najnowszej książce „Co robić przed końcem świata”, snując historię o człowieku współczesnym.
 • Sztuka przegięcia… jak słuchać hyperpopu bez mdłości?
  Hyperpop jest muzycznym objawieniem 2020 r. Na temat jego fenomenu rozpisywali się już czołowi krytycy – jedni zdążyli ochrzcić ten nurt brzmieniem przyszłości, a inni uznać go za chwilową modę lub kiczowaty kolaż złożony z niepasujących do siebie elementów.
 • Świeże brzmienia zza pochmurnego nieba
  Zaczynali grać na deskach szkolnej sceny, dziś mogą marzyć o podboju polskiej sceny muzycznej. Skromnie mówiący o sobie, zdecydowanie nieskromni w brzmieniu. Poznajcie Jaśka Dołkowskiego i Mateusza Szkodę – dwóch członków zespołu Wszyscy Jemy Chmury.
 • Soundtrack do snów
  Jeśli tęskno wam do nocowań z przyjaciółkami spędzonych na wielogodzinnych rozmowach, planowaniu przyszłości oraz śmianiu się ze wszystkiego, to polecam wam serdecznie Coco & Clair Clair. Kojące dźwięki ich utworów pozwalają zanurzyć się w wirze fantazji, a przy okazji przypominają czasy, gdy wszystko było niewinne jak twoje porzucone konto na Tumblrze.
 • Królewskie danse macabre
  Śmierć ukochanej osoby niemal zawsze wiąże się z bólem, żalem i rozpaczą. Nie inaczej dzieje się, gdy żegnamy osobistość świata show-biznesu, w tym muzyki. Część fanów przez długi czas nie może pogodzić się z myślą, że ulubieniec nie zaśpiewa już na żywo ich ukochanej piosenki, w rytm której jeszcze niedawno bawili się na koncercie.
 • W pułapce czasu
  Wybranie się do kina pierwszy raz od listopada może być ekscytujące. O wiele bardziej niż na letnie pokazy Teneta, można by rzec z przekąsem. Na co więc warto udać się po tak długiej przerwie, oczywiście oprócz rodzimego Zabij to i wyjedź z tego miasta? Ja mogę polecić Palm Springs.
 • Stać, NYPD
  W przypadku wielu seriali, szczególnie sitcomów, których liczba sezonów nierzadko przekracza dziesiątkę, zdarza się, że materiał, z początku ciekawy i świeży, z czasem wyczerpuje się, a twórcy nie są w stanie zachować pierwotnego poziomu podczas pisania scenariusza do kolejnych epizodów. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku Brooklyn Nine-Nine autorstwa Dana Goora i Michaela Schura
 • MONOGRAM, czyli jak gadać o modzie
  Wiele osób stawia ją na drugi plan, jednak jest to najlepsza forma ekspresji siebie. Ewoluuje od wielu lat i nie ma w niej żadnych zasad. Co skrywa w sobie moda? O swoim podcaście Monogram, jak i pasji do niej opowiadają Weronika Wojda i Matylda Terlecka.
 • Cudowne dziecko kina z Quebecu
  Choć ma zaledwie 32 lata, Xavier Dolan może pochwalić się długą listą zwycięstw na festiwalach filmowych z całego świata (m.in. w Cannes, Toronto czy Wenecji). Jedni uważają go za genialne dziecko i mistrza kina młodego pokolenia, inni natomiast za narcyza i snoba, gdyż swoje filmy opiera na własnych przeżyciach i uczuciach. Nie zmienia to jednak faktu, że na koncie ma 72 nagrody i 114 nominacji na światowych festiwalach, a po debiucie na Festiwalu Filmowym w Cannes został okrzyknięty przez krytyków „cudownym dzieckiem kina”.
 • Kobiety o kobietach – HERstorie
  Mówi się, że historię piszą zwycięzcy, a zazwyczaj tymi zwycięzcami są mężczyźni. To oni zdecydowanie częściej występują w roli ekspertów, nawet gdy omawiane kwestie dotyczą bezpośrednio kobiet. Dlatego jest ważne, aby dopuścić kobiety do głosu i umożliwić im swobodne przedstawienie własnej perspektywy. Taki jest właśnie cel festiwalu HER Docs.