Sprawozdanie z Igrzysk Kół Naukowych SGH 2022

Ciepłe, majowe dni zwiastują co roku dwie rzeczy: po pierwsze że nieubłaganie zbliża się czas sesji i egzaminów, po drugie jednak – co przyjemniej się kojarzy –  okres zmagań sportowych wśród studentów SGH podczas Igrzysk Kół Naukowych.

Po metaforycznym rozpaleniu znicza na spado nadszedł czas na inaugurującą konkurencję, którą była siatkówka. W pierwszym etapie wzięło udział 12 drużyn – po dwie drużyny z SKN Negocjatora, CEMS Clubu oraz NZS SGH, do tego po jednej ekipie wystawiły: SKN Ekonomii Politycznej, SKN Spraw Zagranicznych, SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych, SKN Zarządzania w Sporcie, SKN Biznesu oraz AIESEC. Do półfinałów rozgrywanych kilka dni później mogły awansować jedynie cztery zespoły. Sztuka ta udała się SKN-om Zarządzania w Sporcie, Negocjatorowi, Ekonomii Politycznej oraz NZS-owi. W finale starły się ze sobą dwie pierwsze wymienione ekipy, z których lepsza okazała się drużyna SKN-u Zarządzania w Sporcie. Podium zamknęła reprezentacja SKN-u Ekonomii Politycznej.

Drugi dzień igrzysk należał do jednej z najbardziej klasycznych dyscyplin – biegów. Choć początkowo aura pogodowa nie pomagała w przeprowadzeniu zawodów, to finalnie doszły one do skutku, dzięki czemu obserwować mogliśmy jak po zaciętej walce w rywalizacji na 100m Sebastian Kukier zwyciężył z Kajetanem Kuleszą, a podium uzupełnił Oskar Tałaj. Z kolei rywalizacja na 800 metrów przebiegła pod dyktando Oskara Śliwki, drugi ponownie okazał się Kajetan, a na trzecim stopniu podium stanął Sebastian. Duże brawa dla Karoliny Zych, Zofii Stanek i Michaliny Kłyszewskiej, które dzielnie współrywalizowały z panami.

Niedziela 22 maja przeniosła zmagania na boiska OKS Służew, gdzie rozegrany został turniej piłki nożnej. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy, z których awansowały po dwie drużyny. Z pierwszej grupy awansowały reprezentacje NZS i CEMS. Szczególnie wyróżniało się zaangażowanie i gra zespołowa drużyny NZS. Miało to swoje odzwierciedlenie w meczu z SKN Negocjator, który NZS przegrywał 0:3, ale ostatecznie po dużym wysiłku udało się im zremisować i awansować do fazy pucharowej. Wartym uwagi jest również hat-trick, który w szybkim tempie strzelił podczas tego meczu napastnik drużyny SKN Negocjator. W drugiej grupie na skutek nieobecności jednej z drużyn awans zapewniony miały drużyny SKN Zarządzania w Sporcie i Magla, a ich mecz w grupie był jedynie meczem o rozstawienie, który po karnych wygrali organizatorzy igrzysk. W półfinale drużyna Magla pokonał NZS, a SKN ZwS pokonał CEMS. W związku z tym ponownie doszło do starć z faz grupowych. Mecz o trzecie miejsce zakończył się zwycięstwem NZS, który pokonał CEMS 2:1. Więcej emocji dostarczył mecz finałowy, gdzie Magiel prowadził już 4:1, jednak dzięki niezwykle skutecznej gry SKN ZwS to on wyszedł zwycięsko z tego starcia wygrywając 6:4.

25.05 odbyły się zawody w Ergometrze Wioślarskim na dystansie 500m! Każdemu wyścigowi towarzyszyły niesamowite emocje i wyniki finałów były bardzo do siebie zbliżone. W kategorii kobiet najbardziej zacięty był pojedynek pomiędzy siostrami Kasią i Magdą Janiak, które walczyły o pierwsze miejsce. Przez 300 metrów płynęły równo i dopiero końcówka wyłoniła zwyciężczynię. Z czasem 1:52,2 wygrała Magda, a drugie miejsce zajęła Kasia z czasem 1:54,6. W kategorii mężczyzn rywalizacja była równie zaciekła. Wszystko rozegrało się na ostatnich metrach. Kondycja pozwoliła zawodnikom na płynięcie 400m, a potem wszystko było w rękach losu. Najlepiej popłynął na co dzień reprezentujący sekcję lekkoatletyczną AZS SGH Marcel Ścierski z czasem 1:28,0. Drugie i trzecie miejsce należy do reprezentacji wioślarskiej AZS SGH – kolejno Paweł Małysz (1:29,0) i Szymon Nieckuła (1:35,6).

Następnego dnia rywalizacja przeniosła się pod jeden kosz, gdzie osiem drużyn rywalizowało w turnieju koszykarskim w formule 3 na 3. Po podziale na dwie grupy, w strugach padającego deszczu udało się wyłonić czterech ekipy półfinalistów. Zarówno w półfinale, jak i finale bezkonkurencyjnie najlepsi okazali się przedstawiciele Klubu Inwestora, którzy pewnie sięgnęli po tytuł, w decydującym meczu wygrywając z Negocjatorem. W tym samym czasie wyrównany bój na wyniszczenie stoczyły ze sobą drużyny Zarządzania w Sporcie oraz Ekonomii Politycznej, z którego zwycięsko wyszła ta pierwsza. Wszyscy grający zaprezentowali niezwykle zaangażowanie, dzięki czemu turniej obfitował w liczne sporne sytuacje i emocjonujące końcówki.

Podczas Igrzysk nie zabrakło również rywalizacji intelektualnej w królewskim sporcie, czyli oczywiście w szachach. Do zawodów przystąpiło 12 studentów. Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim. Każdy uczestnik rozegrał po siedem rund, tempem 5+3 na partię. Poziom był naprawdę wysoki. Wraz z upływem rund na czoło stawki wysunęło się dwóch zawodników – Tomasz Gałuszka, reprezentujący SKN Negocjator oraz Michał Słoniewski z organizacji AIESEC. Ostatecznie jednak w bezpośrednim starciu to ten pierwszy pokazał swoją wyższość i sięgnął po złoty medal. Michał Słoniewski zakończył zmagania na drugim miejscu, a podium domknął Bartłomiej Zawadzki z SKN ZwS.

Tego samego dnia odbywały się również zawody w tenisie stołowym. Turniej stał na niezwykle wysokim poziomie. Dzięki obecności osób na co dzień trenujących tę dyscyplinę do strefy medalowej doszli naprawdę najlepsi. W meczu o złoto Mikołaj Rostkowski pokonał Miłosza Skulskiego, a w rywalizacji o trzecie miejsce Sara Breńska wygrała z Krzysztofem Radziwanowskim. Frekwencja i zaangażowanie było na najwyższym poziomie u wszystkich grających, każdy bawił się znakomicie.

W przedostatnim dniu Igrzysk miał odbyć się turniej w tenisa ziemnego, jednak z powodu padającego deszczu zawody przełożone zostały na kolejny dzień. Zmagania podzielone były na formułę open oraz zawody tylko dla kobiet. W kategorii open stawiło się pięciu zawodników i jedna zawodniczka, natomiast w kategorii kobiet wystartowały cztery zawodniczki. Mecze były zacięte i wyrównane, natomiast bezkonkurencyjny okazał się niezrzeszony zawodnik Błażej Majkowski, który zakończył turniej bez straty gema. Warunkiem wygrania jednego meczu było zdobycie dwóch tie-breaków. Trzecie miejsce dzielnie wywalczył Kamil Maciejko z AIESEC, który dwukrotnie wygrał mecz, wracając ze stanu 0-1 w gemach. W kategorii kobiet bezkonkurencyjna okazała się Maja Ręklewska z SKN Zarządzania w Sporcie, która w kategorii open zajęła również wysokie, drugie miejsce.

Zwieńczeniem tegorocznych zmagań były zawody w siatkówce plażowej, które odbywały się w dobrze znanym dla każdego studenta SGH miejscu – na Polu Mokotowskim. Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach: pary mieszane oraz pary męskie. W parach mieszanych zwycięzcami zostali zawodnicy SKN ZwS. Drugie miejsce zdobył SKN Negocjator, a podium domknęła drużyna NZS-u. W parach męskich zwyciężyło ZSP, srebro powędrowało do SKN ZwS , a trzecie miejsce po zaciętej i wyrównanej rozgrywce zdobył SKN Energetyki.

Poza rywalizacją na hali czy na powietrzu zawody odbywały się również na wirtualnych boiskach w grze FIFA 22. Najpierw miała miejsce faza eliminacji przeprowadzana w formie meczów online, po której wyłonionych zostało ośmiu zawodników, którzy wzięli udział w turnieju finałowym na uczelni. Zwycięzcą całego turnieju okazał się Dominik Kwiatkowski reprezentujący SKN ZwS. W finale pokonał on kolegę z organizacji – Bartłomieja Zawadzkiego 4:2. O trzecim miejscu zadecydował bilans bramek z meczów półfinałowych. Zajął je Marceli Rutka z SKN Ekonomii Politycznej, ponieważ w półfinale przegrał niewiele, bo różnicą jednej bramki.

W łącznej klasyfikacji medalowej niekwestionowane zwycięstwo odniósł SKN Zarządzania w Sporcie, kończąc tegoroczne Igrzyska z dorobkiem 5 złotych medali, 4 srebrnych i 3 brązowych. Na drugim miejscu uplasował się SKN Negocjator, a trzecie miejsce zajął SKN Ekonomii Politycznej, ledwo wyprzedzając NZS. Był to niezapomniany czas spędzony w duchu sportowej rywalizacji, który pozwolił na chwilę oderwać się od przedsesyjnej nauki i przystąpić do zdrowej rywalizacji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział, od razu zapraszając na przyszłoroczną edycję zmagań!