OFF Festival startuje za dwa miesiące

W pierwszy weekend sierpnia tereny katowickiej Doliny Trzech Stawów znowu wypełnią się muzyką. OFF Festival w końcu będzie mógł świętować swoją 15. edycję i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będzie ona udana.

Już sam fakt, że festiwale muzyczne wracają na dobre, po trzyletniej przecież przerwie, nastraja bardzo optymistycznie. Miłośnicy selekcji artystów dokonywanej przez Artura Rojka, dyrektora artystycznego OFFa, z pewnością w takim układzie braliby co popadnie, ale nie będą musieli: już teraz, przed finałowymi ogłoszeniami, program imprezy prezentuje się bardzo okazale.

OFF Festival wychodzi z undergroundowego dołka, co niektórych cieszy, a innych smuci. Dlatego też headlinerami imprezy będą nazwiska raczej nieoffowe. Poza Iggym Popem, ikoną i człowiekiem legendą, której raczej nikomu nie trzeba przedstawiać, dużymi literami na plakatach pisane będą też nazwy Metronomy i Mura Masa, twórcy znani, ale nie przystający wizerunkiem do stylu katowickiej imprezy. To jednak żaden problem, bo prawdziwa zabawa na OFFie zaczyna się dopiero w drugiej linii nazw i nazwisk. Tutaj aż roi się od wartych uwagi artystów i artystek: Erika de Casier, The Armed, Squid, Dry Cleaning, Rina Sawayama, Bikini Kill, DIIV, Molchat Doma, Amenra czy Shygirl to tylko ułamek programu festiwalu, a zarazem przekrój niemal wszystkich dostępnych gatunków: r&b, post-hardcore, popu, punku, post-punku, shoegaze, post-rocka czy UK bassu.

Silna jest również polska reprezentacja, z co najmniej kilkoma ciekawostkami. Grupa Papa Dance wykona swój uznany album Poniżej krytyki, który ma chyba tyle samo wiernych fanów, co zaciekłych nienawistników. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym składzie zespół nie występował od dawna i już samo to czyni ich katowicki występ godnym obserwowania. Płytę Miłymłodyczłowiek zagra WaluśKraksaKryzys, obecnie jedno z głównych nazwisk polskiego młodego rocka, a jeszcze przed kilku laty niezależny debiutant, który z pomocą netlabelu Trzy Szóstki docierał do fanów ze swoim surowym brzmieniem. Uwagę przykuwa również Ćpaj Stajl, krakowski rapowy kolektyw, który mikstejpem Lato w getcie zaskarbił sobie przed kilkoma laty serca słuchaczy.

Do zamknięcia programu zostało jeszcze około 15 nazwisk – poznamy je zapewne już wkrótce. Jednak już teraz dla fanów alternatywnej muzyki zapowiada się prawdziwa uczta. OFF Festival odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Bilety można kupować m.in. w serwisie eBilet. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie off-festival.pl.