XI Noc Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Raz w roku wydziały przyrodnicze szkół wyższych i inne jednostki badawcze w całej Polsce zapraszają gości, by wspólnie celebrować Noc Biologów. Jest to wieczór, noc, a czasami – w przypadku wydarzenia na Wydziale Biologii UW – osiem kolejnych dni i nocy, w czasie których budynki jednostek naukowych otwierają się by gospodarze-biolodzy mogli zarażać swoją pasją i dzielić się najnowszymi odkryciami w swojej dziedzinie ze wszystkimi zainteresowanymi przyrodą. 

Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego już po raz jedenasty bierze udział w Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Podobnie jak w zeszłej edycji – w tym roku „otwarcie” wydziału będzie miało wymiar symboliczny, ponieważ, ze względu na ograniczenia pandemiczne, wydarzenie w całości zostało przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Jednak zmiana ta umożliwiła rozszerzenie oferty, a tym samym sama „Noc” nabrała charakteru polarnego, czyli kilkudniowego.  

Już od 2012 roku Noc Biologów zawsze była wydarzeniem, w czasie którego donośnie wybrzmiewał głos naukowców-specjalistów w sprawach ważnych społecznie – nie tylko w ujęciu lokalnym, ale – może przede wszystkim – globalnym. W tym roku tematem przewodnim jest „Różnorodność biologiczna – od genu po ekosystem”. Jest to nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 9 czerwca 2021 w sprawie Unijnej Strategii na Rzecz Bioróżnorodności 2030, której celem jest „przywracanie przyrody do naszego życia” przez ochronę ekosystemów, wspieranie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej i powiększanie obszarów chronionych. Dlatego już na wykładzie otwarcia dr Łukasz Kozub wyjaśni „Po co nam różnorodność biologiczna”. Następnie będzie można dowiedzieć się m.in. „Jak zbadać bioróżnorodność całego świata nie ruszając się z miejsca”, „Czym jest bioróżnorodność dla biochemika” i „Skąd ta cała różnorodność” w kontekście ewolucyjnym.

Polarna Noc Biologów na Wydziale Biologii UW będzie wydarzeniem wyjątkowym w skali całego kraju i bardzo (bio)różnorodnym. Kolejne dni i noce poświęcone będą różnym obszarom biologii – roślinom, zwierzętom, człowiekowi, mikroorganizmom, ewolucji i pracy laboratoryjnej:

  • 14 stycznia odbędzie się oficjalne, uroczyste otwarcie Wydarzenia wraz z prelekcjami na żywo,
  • 15 stycznia – Noc człowieka,
  • 16 stycznia – Noc roślin,
  • 17 stycznia – Noc zwierząt,
  • 18 stycznia – MIKROnoc,
  • 19 stycznia – Noc ewolucji,
  • 20 stycznia – Noc w laboratorium,
  • 21 stycznia – Oficjalne uroczyste zamknięcie XI Nocy Biologów na Wydziale Biologii UW.

Każdego dnia będą odbywać się wykłady i warsztaty w formie asynchronicznej oraz spotkania „na żywo”, przygotowane przez pracowników naukowych i studentów Wydziału Biologii UW. Szczegółowy program wraz z linkami do spotkań znajduje się na stronie http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=warszawa2&idp=program 

Wydarzenie to dostępne jest dla wszystkich! 

Wystarczy mieć połączenie z internetem i umysł otwarty na nowe doświadczenia. 

Nie obowiązują żadne opłaty i zapisy. Szczegółowe informacje znajdują na https://www.facebook.com/nocbiologowuw

Serdecznie zapraszamy!

mgr Agnieszka Suszczyńska i dr Marcin Chrzanowski wraz z Zespołem organizującym Noc Biologów na Wydziale Biologii UW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *