Spotkania ze sztuką

AUTOR: Aleksandra Pytel

Co roku na przełomie września i października warszawscy entuzjaści sztuki obchodzą swoje święto – Warsaw Gallery Weekend. W ramach niego mają oni okazję, by za darmo zapoznać się z ofertą stołecznych galerii. Już po raz jedenasty prywatni wystawcy zaprosili gości do wspólnego odczuwania sztuki.

 

Idea Warsaw Gallery Weekend zrodziła się w 2011 r., kiedy to kilkanaście instytucji zajmujących się sztuką współczesną podjęło decyzję o zorganizowaniu dwudniowego eventu, podczas którego będą odbywały się wernisaże wzbogacone o wydarzenia towarzyszące. Wszystkie galerie uczestniczące w festiwalu miały być organizacjami prywatnymi, a ich wspólne działanie miały celować przede wszystkim promocję aktualnych tendencji w sztuce współczesnej i zdobycie większej widoczności wśród warszawskiej publiczności. W ramach wydarzenia miała zostać zaprezentowana zarówno twórczość malarska, rzeźbiarska, fotograficzna, instalacje artystyczne, jak i rzemiosło niepoddające się jednoznacznej klasyfikacji.

Artyści mają głos

W tym roku swoje wystawy zaprezentowało aż 31 warszawskich galerii. Zdecydowanie najbardziej oblegane były dzieła malarskie młodej artystki i poetki Zuzanny Bartoszek, udostępnione przez galerię Stereo. Jej mroczne, surrealistyczne obrazy skupiają się wokół tematyki samotności współczesnego człowieka w społeczeństwie. Zapewne właśnie to zainteresowanie artystyczne miało związek z przyznaniem autorce prestiżowej Nagrody Fundacji ING. Wystawa Spacer z nożem Bartoszek to kilkadziesiąt ściśniętych ze sobą prac umieszczonych na jednej ścianie. Artystka wraca w nich do lat swojej wczesnej młodości, kiedy jako nastolatka mieszkała w Poznaniu. Zaprezentowane dzieła nie są jednak wyłącznie autobiograficzną opowieścią, lecz także trafnym przedstawieniem współczesnego klaustrofobicznego świata, w którym koszmarnymi demonami widniejącymi na obrazach zdajemy się być my sami.

Większość placówek zaprezentowała jednak przekrój prac bardziej zaangażowanych społecznie. W Galerii JEDNOSTKA np. można było zobaczyć fotografie Rafała Milacha, który po zeszłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji bacznie śledził wydarzenia na ulicach ze swoim aparatem. Wynikiem jego działań jest wystawa Strajk, czyli wizualny zapis protestów z jesieni 2020 r. Zdjęcia zaprezentowane zostały w niewielkiej sali oraz w wydanej z tej okazji publikacji, z której część dochodów przeznaczono na rzecz organizacji walczących o prawa kobiet. Cały zbiór stanowi część Archiwum Protestów Publicznych – oddolnej inicjatywy kilkunastu fotografek i fotografów dokumentujących od 2015 r. aktywizm społeczny w Polsce.

Ważne obecnie społeczne tematy zostały podjęte także w ramach wystawy Inskrypcje tożsamości. Przynależność, różnica, gest w Biurze Wystaw na Krakowskim Przedmieściu. Grupa artystek i artystów o korzeniach białoruskich, ukraińskich i żydowskich, mieszkających na co dzień w Polsce w swym projekcie skupiła się na ukazaniu wpływu imigrantów na kształtowanie polskiej kultury. Wystawa jest głosem mniejszości narodowych i etnicznych i ma na celu głównie szerzenie idei akceptacji.

Szacunek i odmienność to także koncepcje przyświecające wystawie ​​Jesteś w trybie incognito. Cross-dressing i domowe sesje fotograficzne mokotowskiego Instytutu Fotografii Fort. Zaprezentowany w niej został cały przekrój twórców queerowych: od fotografii Zbigniewa Libery, przez nagrania najpopularniejszych w Polsce drag queens, takich jak Bella Ćwir czy Filipka Rutkowska zestawione z filmikami nieznanego szerszej publiczności youtubera Tomka Trzeciaka, po artystów zupełnie niszowych. Motywem przewodnim wystawy jest cross-dressing, czyli wcielanie się przez mężczyzn w płeć przeciwną. Dotyczy to zarówno wyglądu zewnętrznego, takiego jak damskie stroje i przesadny makijaż, jak i zachowania – subtelnych (ale czasami także wyraźnie karykaturalnych) gestów i póz. Cała wystawa jest idealnym przykładem zabawy ze swoją seksualnością, która, oprócz rozrywki, może przynieść także wyzwolenie z koncepcji płci. Co ciekawe, znaczna część fotografii i nagrań została wykreowana czy też stworzona w warunkach domowych, co tylko dodaje prezentowanym treściom autentyczności i intymności.

Warszawa odkryta na nowo

Różnorodność prezentowanych wystaw skłania nie tylko do zagłębienia się w świat sztuki współczesnej, ale także eksplorowania samej Warszawy. Galerie biorące udział w festiwalu są zlokalizowane w różnych, często na co dzień niezauważalnych, miejscach stolicy, od ukrytych na Saskiej Kępie Pól Magnetycznych do ochockiej galerii o intrygującej nazwie Śmierć Człowieka. Warsaw Gallery Weekend jest więc okazją zarówno do zapoznania się z treściami artystycznymi, jak i weekendowej wycieczki po mieście.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *