Na Bieżąco

Tekst: Natalia Zalewska i Mateusz Fornowski          Grafika: Zofia Zygier 

Oczy szeroko otwarte

Od 16 do 17 listopada w Krakowie odbył się VI Kongres Open Eyes Economy Summit, na którym nie zabrakło reprezentacji studentów Szkoły Głównej Handlowej. Open Eyes Economy to ruch intelektualny i społeczny, w ramach którego tworzymy jeden z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych kongresów w Polsce – jak pisze o sobie organizacja na stronie internetowej. „GeneRacje: mają swoje racje” było hasłem przewodnim tegorocznej edycji, choć posłuchać można było również o zrównoważonym rozwoju, wpływie pandemii na gospodarkę oraz wielu innych tematach. Wielka Różowa była oficjalnym współorganizatorem kongresu, dlatego na liście prelegentów wymienieni zostali JM Rektor Piotr Wachowiak oraz Prorektor ds. Nauki, dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Współpraca OEES z SGH dotyczy również organizacji studenckich – SKN Ekonomii Politycznej był partnerem merytorycznym kongresu. Następna edycja już od 22 do 23 listopada 2022 r., warto ten termin zapisać w kalendarzu!

Inwestycja w przyszłość

Wkładanie kapitału i jego świadomy obrót to bardzo ważne kwestie, na które oddziałują różne czynniki. Kurs online Podstawy inwestowania na giełdzie, organizowany przez Fundację GPW oraz SGH, pod honorowym patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, miał miejsce w dniach od 19 do 21 listopada. Studenci mogli wziąć udział w pięciu panelach tematycznym poświęconych wpływowi otoczenia gospodarczego na giełdę, rynkowi kapitałowemu, funkcjonowaniu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, wyborze i ocenie spółki, czy zasadom zarządzania portfelem instrumentów finansowych. Uczestnicy otrzymali także materiały dydaktyczne w formie podręcznika w formacie pdf, z prezentacjami i informacjami o literaturze przedmiotu, a po zakończeniu kursu certyfikat ukończenia w elektronicznej formie.

Medialny student

Od 29 listopada do 3 grudnia miała miejsce XVI Edycja Konferencji Media Student. Działalność projektu polega na organizacji bezpłatnych warsztatów, paneli tematycznych z osobami zajmującymi się prasą, telewizją, radiem oraz mediami interaktywnymi. Doświadczeni profesjonaliści podzielili się wiedzą z młodszymi dziennikarzami. W poprzednich latach uczestnicy mogli poznać takie osobistości, jak Dorotę Groyecką, Magdalenę Kicińską oraz Michała Tracza. W tym roku udział w konferencji wzięli znani dziennikarze, m.in. publicysta i komentator sportowy, Mateusz Święcicki, reportażysta Tygodnika Powszechnego, a także radiowiec, Dariusz Rosiak czy Dominika Sitnicka, redaktorka internetowego portalu informacyjnego OKO.press. Na popołudniowych spotkaniach, studenci mogli wysłuchać wykładu i porozmawiać o przyszłości drukowanej prasy, dziennikarstwie sportowym, zagranicznym oraz o jego nowym modelu – dziennikarstwie obywatelskim.

Inauguracja V edycji Programu Mentoringowego SGH

Program łączy zarówno absolwentów, jak i studentów uczelni. Jego celem jest kształtowanie kariery zawodowej w oparciu o doświadczenia, a także stworzenie wspólnoty między tymi dwiema grupami. Studenci poznali wyniki październikowej rekrutacji do programu, zaś organizatorzy wyznaczyli termin uroczystego rozpoczęcia na 2 grudnia. Od grudnia do czerwca, w ramach programu będzie organizowane pięć sesji mentoringowych, podczas których mentorzy i mentees będą wymieniać się spostrzeżeniami na temat pracy. Organizatorami Programu Monitoringowego SGH są Centrum Kariery i Relacji z Absolwentami oraz Samorząd Studentów, które pomaga mentorom w zakresie pozyskiwania wiedzy poprzez szkolenia, warsztaty, czy spotkania.

Uwaga! Zbiórka!

Okres świąteczny to czas zadumy i dzielenia się z innymi, dlatego zbiórki gromadzące pomoc materialną, pomimo całorocznych prac, intensyfikują swoją działalność w tym czasie. W gmachu SGH – studenci mogli okazać wsparcie potrzebującym, biorąc udział w zbiórce na rzecz Szlachetnej Paczki, poprzez zakup trzech produktów „najważniejszej potrzeby”, które trafią do dwóch rodzin z dziećmi w trudnej sytuacji życiowej. Zarówno żywność, jak i odzież, zabawki, były zbierane do 7 grudnia w Dziale Socjalnym SGH w pokoju 61b w budynku G. Akcję można było też wesprzeć na stronie internetowej oraz przeczytać więcej informacji na temat udzielenia pomocy. Finał Szlachetnej paczki, czyli czas, w którym dary zostaną przekazane potrzebującym, przypada na 11 i 12 grudnia.

Coraz bliżej święta…

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a Święty Mikołaj nie zapomina o potrzebujących. Z tego powodu, już 14 grudnia odbędzie się XV edycja Świątecznego Koncertu SGH, w której organizacji wezmą udział studenci z warszawskich uczelni. Co roku, wydarzenie przyciąga ponad 2,5 tys. osób. W poprzednich edycjach zebrano łącznie ponad 350 tys. złotych m.in. na rzecz Fundacji Zdążyć z Pomocą, czy Rak’n’Roll Wygraj życie!. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert świątecznych piosenek z instrumentalną aranżacją, licytacja upominków, a także przedmiotów podarowanych przez znane osoby, w tym Ralpha Kamińskiego, Krzysztofa Zalewskiego, czy Matę. Będzie można wylicytować kolację z przedstawicielami organizacji studenckich. Nie zabraknie także Tygodnia Świątecznego, poprzedzającego koncert, kiedy na Auli Spadochronowej będzie można kupić domowe wypieki oraz wziąć udział w licznych loteriach z nagrodami. Pieniądze zebrane podczas wydarzenia zostaną przekazane Fundacji po DRUGIE, wspierającej bezdomną młodzież i młodych dorosłych. W ubiegłym roku sytuacja epidemiczna pozwoliła wyłącznie na organizację koncertu online, jednak piętnasta jubileuszowa edycja jest zaplanowana w formie stacjonarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *