Pokaż mi swoją playlistę, a powiem ci, kim jesteś

Na co dzień, wszędzie, praktycznie przez cały czas otaczają nas dźwięki. Ich klasyfikacja na te mniej i bardziej atrakcyjne jest kwestią indywidualną i przychodzi nam dosyć naturalnie. Dlaczego jednak jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas pierwszych spotkań jest krótkie Czego słuchasz? Nie dzieje się to bez powodu. To właśnie muzyka bardzo często okazuje się być wskaźnikiem stylu życia, światopoglądu czy też wrażliwości konkretnej osoby.

Tekst: Natalia Jarmul

Dzień jak co dzień. Znowu gdzieś się spieszysz. Dopinguje cię wizja odjeżdżającego ze stacji pociągu, do którego drzwi zamykają się tuż przed twoim nosem. W wyścigu z czasem towarzyszy ci przypadkowa piosenka na słuchawkach, nie mogło jej przecież zabraknąć. Muzyka w twoim życiu odgrywa ważną rolę. Nie masz chwili na przełączenie zapętlonego kawałka, jednak nie zwracasz uwagi na to, że zaczyna się już po raz trzeci. W końcu dobiegasz na stację. Widzisz na oko piętnastoletnią dziewczynę, ubraną w za dużą koszulkę z logo zespołu The Rolling Stones. W twojej głowie automatycznie pojawia się krótkie Ciekawe, czy zna chociaż jedną ich piosenkę? Zajmujesz miejsce koło niej. Wsłuchujesz się w muzykę wybrzmiewającą z jej słuchawek i nagle orientujesz się, że to Paint It, Black. Zadajesz sobie pytanie: Od kiedy drobne blondyneczki, wyglądające niczym nastoletnie wersje Britney Spears słuchają rocka? Jednym ruchem wyciągasz z kieszeni jeansów telefon. Chwilę później podnosisz głowę i dostrzegasz stojącego nad tobą dwumetrowego „Herkulesa”, podśpiewującego radośnie przebój Beyoncé If I Were a Boy. Dzień nie przestaje cię zaskakiwać. Przypominasz sobie jednak, że nareszcie nadszedł długo wyczekiwany moment – możesz włączyć swoją ulubioną playlistę. Nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się, dlaczego nagle nachodzi cię ochota na konkretną piosenkę. Wydawało ci się, że to tylko parominutowe zlepki dźwięków, jedne nudzą się szybciej, drugie zostają z tobą na dłużej. Nic bardziej mylnego. W dodatku muszę cię zdziwić – delikatne nastolatki słuchają rocka, napakowani twardziele słuchają przebojów księżniczek popu. Takich odstępstw od reguły jest znacznie więcej. Co ciekawsze, współcześnie coraz popularniejsze staje się przekonanie, że o muzycznych preferencjach w znaczącej mierze decydują cechy naszej osobowości.

Czego słuchasz?

Według badań przeprowadzonych przez psychologów Jasona Rentfrowa z Uniwersytetu w Cambridge oraz Sama Goslinga z University of Texas w Austin – to właśnie za pomocą tempa i rytmu słuchanej muzyki możemy dowiedzieć się o osobowości i stylu życia drugiej osoby więcej, niż mogłoby się nam wydawać. W swojej pracy badawczej zatytułowanej The Do Re Mi’s of Everyday Life: The Structure and Personality Correlates of Music Preferences na podstawie testów przeprowadzonych na ludziach z różnych zakątków świata, przedstawili korelacje między gustem muzycznym a podstawowymi cechami osobowości. Brzmi ciekawie? Już teraz sprawdź, co może powiedzieć o tobie twój ulubiony gatunek muzyczny!

Jazz, blues, soul

Jeśli jesteś fanem jazzu, bluesa lub soulu, możesz być postrzegany jako osoba ekstrawertyczna, o wysokim poczuciu własnej wartości. Cechuje cię kreatywność oraz ponadprzeciętna inteligencja. W codziennym funkcjonowaniu daje o sobie znać twoja skomplikowana natura, natomiast ambicja determinuje cię do nieustannego rozwoju intelektualnego. Nie boisz się wyzwań, zdobywanie nowych doświadczeń jest twoim chlebem powszednim.

Pop

Jeśli lubisz otaczać się ludźmi szczerymi i spontanicznymi, zdecydowanie powinieneś zakręcić się wokół fanów muzyki pop. Przedstawia się ich jako osoby towarzyskie, obdarzone poczuciem humoru. Mimo że miłośnicy tego gatunku muzycznego są pracowici i mają wysoką samoocenę, badacze sugerują, że występują wśród nich tendencje do bycia mniej kreatywnymi i bardziej niespokojnymi. Zwolennicy popu uparcie bronią swoich poglądów, głównie politycznych, nowe doświadczenia są raczej czymś, czego starają się unikać.

Rock, metal

Poprzez powszechne stereotypy o agresywnych, mrocznych rockmanach, ogromne zaskoczenie maluje się na twarzach tych, którzy dowiadują się, że wśród fanów rocka i metalu przeważają osoby z natury łagodne i spokojne, często nawet wycofane. Zwolennicy tych gatunków są kreatywni, ale często introwertyczni i mogą cierpieć z powodu niskiej samooceny. Nie zaliczymy ich do grona osób asertywnych, jednak z pewnością możemy określić jako wrażliwych i troszczących się o innych ludzi.

Muzyka klasyczna

Fani muzyki klasycznej są zazwyczaj introwertykami, zdystansowanymi wobec otaczającej ich rzeczywistości. Towarzyszy im świadomość własnej wartości oraz pewność siebie. Słuchanie muzyki dostarcza im emocji niczym najlepsze doświadczenie teatralne. Wyróżnia ich skłonność do dramatyzowania oraz kreatywność.

Indie / muzyka alternatywna / niezależna

Według badaczy zwolennicy tego gatunku to w znaczącej mierze nastawieni na rozwój intelektualny introwertycy. Cechuje ich kreatywność oraz wysoki poziom inteligencji. Kreują się na osoby poszukujące nowych doświadczeń, jednak w rzeczywistości są bierni, niekiedy nawet leniwi, a przy tym uparci. Przekonani o swojej niskiej wartości, mają tendencję do popadania w stany depresyjne.

Rap

Podobnie jak w przypadku rocka i heavy metalu możemy mówić tu o powszechnym przekonaniu, że rap jest szczególnie popularny wśród agresywnych brutali. Nic bardziej mylnego! Gatunek ten preferują przede wszystkim ludzie kontaktowi, otwarci. Najczęściej określa się ich jakoś ekstrawertyków z wysoką samooceną. Zauważa się u nich również tendencje do podejmowania pochopnych decyzji, gwałtownych działań, wypowiadania myśli tak szybko, jak tylko zostaną one uformowane.

Analizując powyżej przedstawione wyniki badań, musimy pamiętać jednak, że nie zawsze stanowią one rzetelną odpowiedź na to, jak relacja gust muzyczny – osobowość prezentuje się u każdego z nas w rzeczywistości. Jednak kto wie, może następnym razem tworząc nową playlistę dowiesz się dzięki niej czegoś ciekawego o sobie.