Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy…

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pandemia daje popalić. Żeby się odstresować, niektórzy wspinają się na hotel Marriot w Warszawie – za co mogą dostać żółte papiery. Co może jednak zwykły studenciak, gdy sąsiad robi remont, Internet znów przerywa, a platforma, na której odbywają się egzaminy, zawodzi – z jakimi papierami skończy taka osoba?

Ignorowanie problemów nie sprawi, że zmniejszą się one w jakikolwiek sposób. Co więcej, w przypadku chorób psychicznych tabuizacja prowadzi do eskalacji problemu. Pogłębia ona osamotnienie i poczucie niezrozumienia wśród osób chorych i z zaburzeniami. Z kolei osoby nieświadome swoich nieprzepracowanych problemów zostają pozbawione możliwości szukania pomocy na ich wczesnym etapie. W końcu do psychologa chodzi się z prawdziwymi problemami. Jakie problemy może mieć student? Tymczasem podczas okresu dojrzewania i młodej dorosłości kształtują się nasze potrzeby – nie tylko biologiczne, ale przede wszystkim psychospołeczne. Pojawiają się wtedy trudności w dążeniu do nadania sensu własnemu życiu. Co ważne – osoby o niskim kapitale społecznym są na te problemy szczególnie narażone. Nie wszyscy wynoszą z domu dobre nawyki w zakresie higieny psychicznej. Osoby, które nauczą się zamiatać problemy pod dywan, szybko dojdą do punktu, gdy w ich salonie pojawi się mała Gubałówka. Aby rozpocząć pracę nad tym problemem, kluczowa jest edukacja.

Tematem tym zajmuje się między innymi projekt społeczny SelfLab. Zespół projektu to studenci i studentki, którzy chcą promować sprawę kluczową dla naszego zdrowia psychofizycznego – self-care.  Rdzeniem projektu jest współpraca z psychologami, psychiatrami, coachami i innymi osobami zawodowo zajmującymi się tematyką ludzkiej psychiki. We współpracy ze specjalistami 15 maja odbyła się konferencja popularno- naukowa Wszyscy mamy źle w głowach  – rozmowy o psychologii codzienności. Prelegenci zajmowali się mechanizmami psychologicznymi, które rządzą naszym postępowaniem.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pandemia daje popalić. Żeby się odstresować, niektórzy wspinają się na hotel Marriot w Warszawie – za co mogą dostać żółte papiery. Co może jednak zwykły studenciak, gdy sąsiad robi remont, Internet znów przerywa, a platforma, na której odbywają się egzaminy, zawodzi – z jakimi papierami skończy taka osoba?

Ale czy można mówić o różnych zjawiskach bez osób, których te kwestie bezpośrednio dotyczą? W ramach akcji #czasemtegoniewidać – modele pozują do zdjęć w sposób niezwiązany z ich schorzeniami. Niektóre zdjęcia wyjęte z kontekstu kompletnie nie sugerują, w jakim celu zostały stworzone. Dopiero (autentyczne) myśli, które otaczają modeli czyli podpisy pod grafikami na Instagramie @selflabpl oraz wywiady na kanale YouTube SelfLab dają nam szerszy obraz sytuacji – Spójrz inaczej na ludzi, którzy Cię otaczają i zobacz to, czego czasami nie widać.

Coraz większe zainteresowanie tematyką samorozwoju i zdrowia w kontekście ludzkiej psychiki prowadzi nas w ciekawym kierunku. Zwiększająca się samoświadomość jest odbierana bardzo ambiwalentnie. Jednak trudno się nie zgodzić, że empatia, chęć działania i motywacje zespołu SelfLab oraz podobnych organizacji zasługują na podziw i dostrzeżenie.


Projekt SelfLab relizowany w ramach ZWzT został objęty patronatem medialnym redakcji NMS Magiel. Więcej informacji o projekcie znajdziecie w jego mediach społecznościowych:

Instagram Youtube Facebook Tiktok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *