Zabawa w przyjaciół

Tekst: Aleksandra Kalicińska

Pisze nieprzerwanie od 2014 r., przy czym nie uważa się za osobę zajętą, ponieważ w swoim home office nie musi nawet przebierać się z piżamy. Swoją pierwszą powieść napisała w wieku 15 lat, jednak określa ją jako „absolutny śmieć”. Introwertyczka i perfekcjonistka, nazywana „Salingerem pokolenia Snapchata” – przed państwem Sally Rooney. Czytelnicy zdążyli dobrze poznać tę autorkę, a to za sprawą głośnej i popularnej powieści Normalni ludzie, która po uzyskaniu wielu pochlebnych recenzji doczekała się swojej ekranizacji w postaci miniserialu. W marcu tego roku polscy czytelnicy otrzymali do rąk debiut młodej pisarki o intrygującym tytule Rozmowy z przyjaciółmi. Książka ta, jak mówi sama autorka, powstała w zaledwie trzy miesiące.

Jest to historia dwóch intrygujących tandemów: Frances i Bobbi – przyjaciółek, dawnych kochanek, studentek – oraz na pozór przeciętnego małżeństwa aktora i fotografki – Nicka i Melissy. Pewnego dnia losy tych par łączą się ze sobą, dostarczając czytelnikowi zarówno ogromu frajdy, jak i szeregu przemyśleń. Tytułowi przyjaciele to nie tylko grupa osób, która widuje się w piątkowe wieczory w barze. Już podczas pierwszego spotkania można zauważyć, że Bobbi wyraźnie fascynuje się Melissą, a Frances jest oczarowana Nickiem. Atmosfera romansu, przygody, a jednocześnie niepokoju i tajemniczości towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę. Rooney zręcznie przeplata przemyślenia głównej bohaterki – Frances – z dialogami zachodzącymi między postaciami oraz ich korespondencją mailową.

Autorka Rozmów z przyjaciółmi nie boi się poruszać tematów feminizmu, gender, polityki, problemów rodzinnych czy zdrowia psychicznego. W charakterystycznym dla siebie stylu głęboko wnika w psychikę młodej Frances, która mimo swojego wieku zdążyła zmierzyć się w życiu z licznymi problemami. Rooney pokazuje świat takim, jakim naprawdę jest, nie romantyzuje problemów, zwraca uwagę na to, że nie zawsze wszystko jest czarno-białe. Fakt, że autorka konsekwentnie opisuje sytuacje, które faktycznie mogą się wydarzyć, jeszcze bardziej zbliża czytelnika do przedstawionej historii. Atrakcyjności Rozmowom z przyjaciółmi dodają nie tylko realistyczne postacie czy intrygujące dialogi, lecz także lekki język, celne i wnikliwe porównania oraz klimat, na który składają się wszystkie te elementy.

Jest to książka, którą można przeczytać w jeden dzień, jednak nie dlatego, że ma niewiele ponad 300 stron, a dlatego, że historia w niej opisana jest wyjątkowo frapująca i nie pozwala się skupić na niczym innym. Można odnaleźć w niej wiele podobieństw do Normalnych ludzi, szczególnie jeśli chodzi o skomplikowane relacje pary. Rozmowy z przyjaciółmi to pozycja, która potwierdza, że Rooney ma swój nieprzeciętny styl i od kilku lat konsekwentnie tworzy dzieła, które z pozoru nie mając ze sobą nic wspólnego, stanowią nierozerwalną całość. Już niedługo, bo w 2022 r., Rozmowy z przyjaciółmi również będzie można zobaczyć jako adaptację filmową, której reżyserem, tak jak w przypadku Normalnych ludzi, zostanie Lenny Abrahamson. W rolach głównych fani Sally Rooney będą mogli zobaczyć debiutującą Alison Oliver, Sashę Lane, Jemimę Kirke oraz Joego Alwyna.

Rozmowy z przyjaciółmi
Sally Rooney
Wydawnictwo W.A.B.
Warszawa, 2021
Ocena: 5/5