Poznaliśmy najlepszych konstruktorów w Polsce!

25 kwietnia odbyła się Gala Finałowa Konkursu Konstrukcji Studenckich, podczas której wyłonieni zostali najzdolniejsi konstruktorzy wśród studentów uczelni technicznych w całej Polsce. Poznaliśmy zwycięzców w 6 kategoriach: Vehicle, Ecology, Smart Robots, Life Upgrade, Joker oraz w kategorii specjalnej Railway, której patronem zostało PKP S.A., Główny Partner wydarzenia.

Konkurs Konstrukcji Studenckich stanowi prestiżowe wydarzenie, nad którym Patronat Honorowy objęli m.in: Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, czy liczni rektorzy uczelni technicznych w Polsce. Dodatkowo Partnerem projektu jest także Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

„Popularyzacja nauki i wynalazczości, szczególnie wśród młodych ludzi, to jedno z ważnych działań podejmowanych przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Dlatego bardzo się cieszymy, że jesteśmy częścią Konkursu KOKOS i serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom. Teraz przed każdym z nich kolejny ważny etap – komercjalizacja pomysłów. Jesteśmy pewni, że udział w takich wydarzeniach pomoże im osiągnąć cele, a wkrótce ich pomysły będą zaprezentowane i dostępne szerszej grupie odbiorców. Trzymamy kciuki!” – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR.

Celem KOKOS-a jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, ich wsparcie merytoryczne poprzez realizację wydarzeń towarzyszących – szkoleń i warsztatów z zakresu sztuki autoprezentacji, kompetencji miękkich, czy strategii biznesowych, które w tym roku odbędą się w wersji wirtualnej. Dodatkowo Konkurs znacznie przyczynia się do komercjalizacji projektów młodych adeptów sztuki konstruktorskiej.

„Tegoroczna edycja zaskoczyła nas rekordową liczbą zgłoszeń. Bardzo się cieszymy, że KOKOS z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a do tego zgłaszane konstrukcje są na coraz wyższym poziomie. Komisja konkursowa miała naprawdę ciężkie zadanie, żeby wyłonić zwycięzców i nie ukrywam, że podczas obrad wielokrotnie trwały burzliwe dyskusje. Ostatecznie udało się wyłonić laureatów, ale ze względu na wysoki poziom prac postanowiliśmy nagrodzić aż 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii. Za 3 miejsce przyznana została nagroda w wysokości 500zł, za drugie – 1000 zł, a za zwycięstwo aż 3000zł.” – mówi Judyta Biedroń, Koordynatorka Krajowa Konkursu Konstrukcji Studenckich

A laureatami zostali: 

  • W kategorii Vehicle: Bolid wyścigowy – eWarta zespołu PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej.
  • W  kategorii Ecology: GUST stworzony przez Studenckie Koło Naukowe Energetyków z Politechniki Łódzkiej
  • W kategorii Smart Robots: Kalman – Autonomiczny Łazik Planetarny zespołu AGH Space Systems z  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 
  • W kategorii Life Upgrade: AlterARM zespołu Jawornicka Dynamics z Politechniki Poznańskiej
  • W kategoria Joker: Łódź podwodna OKOŃ V2  stworzona przez OKOŃ Team z  Politechniki Warszawska
  • Kategoria Railway: ROSTANICE zaprojektowane przez Martynę Majer, Milenę Szymczak, Magdalenę Golina, Mateusza Otto oraz Agnieszkę Strap z  Politechnika Wrocławska.

Już od kilku lat Konkurs Konstrukcji Studenckich stanowi atrakcyjne wydarzenie dla młodych konstruktorów. Umożliwia on skonfrontowanie pomysłów studentów z wymagającym światem biznesu i nawiązanie ciekawych znajomości, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój projektów. Realizowalny przez Niezależne Zrzeszenie Studentów projekt z pewnością spełnia rolę integracji środowiska akademickiego i biznesowego.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu Konstrukcji Studenckich można odnaleźć na stronie internetowej: www.kokos.nzs.org.pl oraz social mediach: fanpage KOKOS na Facebooku oraz  kokos.nzs na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *