Swoje chwalimy!

Rekrutacja na uczelnie wyższe zbliża się wielkimi krokami. To czas na podjęcie ważnych decyzji przez uczniów szkół średnich, a pomóc im w tym mogą Ambasadorowie Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Tekst: Wiktoria Pietruszyńska

Grafika: Milena Mindykowska

Według słownika języka polskiego ambasador to: najwyższy rangą przedstawiciel dyplomatyczny reprezentujący państwo wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej bądź rzecznik czegoś lub obrońca czyichś interesów. Władze Uniwersytetu Warszawskiego również posiadają takich swoich przedstawicieli, godnie reprezentujących interesy uczelni w szkołach średnich. Doskonałym dowodem na to jest akcja Ambasadorowie UW. Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego organizuje ją każdego roku w okolicach lutego i marca. Współtwórcami tego projektu są też  takie jednostki jak między innymi: Kultura UW, Sport UW, Dydaktyka UW, International UW, UW HERE czy telewizja Uniwerek.TV. Celem całego przedsięwzięcia jest oczywiście promowanie Uniwersytetu wśród uczniów szkół średnich. W wydarzeniu biorą udział studenci, którzy chcą podzielić się z młodszymi znajomymi swoim uczelnianym doświadczeniem oraz rozwiać ich wątpliwości co do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Absolwenci odwiedzają licea lub technika, które ukończyli i opowiadają tam o kluczowych celach, strukturze uczelni oraz o kołach naukowych i innych możliwościach oferowanych przez Uniwersytet Warszawski. Projekt ten funkcjonuje na UW od kilku lat, a na kanale Uniwerek.TV na platformie Youtube można obejrzeć również nagranie promujące jedną z pierwszych edycji projektu. Materiał pochodzi z 2014 r. i ma formę krótkich wywiadów ze studentami.

Jak stać się częścią projektu?

Osoby chętne uzyskać miano Ambasadora lub Ambasadorki UW muszą przejść kilkuetapową rekrutację. Jej pierwszym punktem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego załączonego w wydarzeniu utworzonym na Facebooku. Oprócz podania podstawowych danych, takich jak numer albumu czy kierunek studiów, należy odpowiedzieć w nim na pytania o cechy (nie)typowego studenta UW oraz o powody studiowania na tej właśnie uczelni. Następnym krokiem podejmowanym przez organizatorów jest zaproszenie chętnych na indywidualną rozmowę – w tym roku odbywały się one zdalnie. Potem następuje wybór najbardziej kreatywnych i pełnych energii studentów, a po nim ogłoszenie wyników rekrutacji. Świeżo mianowani Ambasadorowie biorą udział w kilku szkoleniach. W poprzednich latach był to kurs wystąpień publicznych, czyli spotkanie, podczas którego reprezentanci poznawali szczegóły pracy poszczególnych organów Samorządu Studentów UW, szkolenie z zakresu dydaktyki oraz z podstaw mediów społecznościowych. W tym roku zaś, oprócz sprawdzonego programu kursów, nastąpiło rozszerzenie oferty między innymi o spotkanie z Biurem ds. Rekrutacji. Uczestnicy projektu otrzymują również prezentację, którą mogą wedle swoich preferencji i potrzeb modyfikować, ponieważ każda szkoła oraz grupa uczniów, którym będzie ona prezentowana, ma swoją specyfikę. Organizatorzy zawsze służą pomocą, jeśli dany reprezentant ma wątpliwości co do tego, w jaki sposób poprowadzić swoje spotkanie. Ambasadorowie jednak najczęściej sami doskonale radzą sobie w tworzeniu programu odwiedzin. Obecnie działania podejmowane przez przedstawicieli UW skupiają się wokół mediów społecznościowych, gdzie chociażby zakładają oni grupy dla osób ze swojego regionu, które są zainteresowane studiami na UW. Dzięki takim przedsięwzięciom maturzyści i maturzystki, którzy mają kontakt z reprezentantami uczelni, mogą łatwiej i przyjemniej zacząć swoją przygodę z Uniwersytetem. Wydarzenie dociera wtedy także do większej liczby osób z terenów bliskich danej szkole średniej.

Koronawirus a poprzednie edycje

Pandemia COVID-19 przeszkodziła w organizacji wielu wydarzeń na całym świecie. Zaatakowała w marcu rok temu – niedługo po rozpoczęciu rekrutacji do poprzedniej edycji wydarzenia. Zgłosiło się wtedy do niej ponad dwieście osób, a wśród nich byli reprezentanci niemal każdej jednostki Uniwersytetu. Z tej grupy wyłoniono około stu nowych Ambasadorów i Ambasadorek. Projekt ten mimo trudnej i nowej sytuacji nie został odwołany. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i pomogli szkołom oraz Ambasadorom zaaranżować całe wydarzenie zdalnie. Było to jednak wyzwanie, które zmusiło ich do prawie całkowitej zmiany sposobu realizacji celu programu – promocji Uniwersytetu. Klaudia, Przewodnicząca Komisji Promocji i Współpracy Biznesowej w Samorządzie UW, przyznała, że na pewno to, że studenci i studentki od ponad roku nie mogą uczyć się w murach UW powoduje, że rekrutacja jest znacznie trudniejsza. My jednak się nie poddajemy! W programie widzimy szansę zarówno dla uczestników, którzy mogą w ten sposób poznać inne osoby i pielęgnować swoją więź z UW, jak i odbiorców, którzy mogą dowiedzieć się na temat studiowania czegoś od osób, które jeszcze niedawno stały przed tymi samymi dylematami.

Wspomnień czar

Akcja Ambasadorowie UW daje studentom doskonałą możliwość do odwiedzenia murów starej szkoły, porozmawiania ze swoimi ulubionymi nauczycielami czy młodszymi kolegami i koleżankami. Nawet jeśli to spotkanie ma wymiar jedynie wirtualny, jest cennym doświadczeniem dla reprezentantów uczelni. Można to zaobserwować zarówno poprzez wypowiedzi osób biorących udział w akcji, jak i szerokie zainteresowanie, którym cieszy się ten projekt. Pod postami informującymi o kolejnych edycjach akcji można przeczytać wiele pozytywnych komentarzy Ambasadorów z poprzednich lat. Ponadto, dzięki temu, że przedstawiciele Uniwersytetu są absolwentami szkoły, którą odwiedzają, atmosfera podczas wydarzenia jest prawie pozbawiona niezręczności. Potencjalni kandydaci chętniej zadają rozmaite pytania reprezentantom zwykle budzącym ich zaufanie. Przedstawiciele UW mogą zaś przypomnieć sobie siebie sprzed kilku lat stojących dokładnie w tym samym miejscu, z tymi samymi dylematami, z którymi borykają się teraz ich młodsi znajomi. Dodatkowo umiejętności zdobyte podczas szkoleń, mogą przydać się uczestnikom akcji również w późniejszym czasie, w sytuacji innego wystąpienia publicznego, rozmowy o pracę czy prowadzenia profilu w social mediach. Ambasadorowie biorą także później czynny udział w innych projektach Samorządu, szczególnie podczas Dni Studenckich czy Dnia Otwartego.

Inne wydarzenia Samorządu

Samorząd Studentów UW organizuje również zarówno jednorazowe wydarzenia, jak i te podobne do Ambasadorów, powtarzające się cyklicznie w każdym roku akademickim. Należą do nich cieszące się ogromną popularnością jUWenalia, Regionalia, akcja Witaj na UW! czy BUW dla sów. O większości z nich można dowiedzieć się ze strony internetowej Samorządu bądź z ich Facebooka, na którym tworzone są specjalne wydarzenia. Biorą w nich udział setki, a nawet tysiące studentów. Wszystkie te projekty integrują społeczność akademicką, angażują ją w uczelniane życie oraz przede wszystkim pozostawiają po sobie wiele cennych wspomnień. Pokazują też, że na studiach istotne jest nie tylko przysłowiowe zarywanie nocek przed sesją, ale również zabawa i zawieranie nowych przyjaźni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *