Co po nas zostanie?

Lato 1939 r. Wir dziejów unosi się nad Wielką Brytanią. Historia ma się ku końcowi. Ciszę co chwilę zakłócają wojskowe samoloty, na drogach widać żołnierzy wyruszających na front, a Londyn przygotowuje się do nadchodzących bombardowań. Tymczasem pewien archeolog-amator odkrywa na angielskiej prowincji ślady dawnej cywilizacji.

TEKST: Tomasz Dwojak

Wykopaliska w reżyserii Simona Stone’a przedstawiają historię prac archeologicznych w Sutton Hoo. Główną bohaterką filmu jest Edith Pretty, wdowa, właścicielka rozległych ziem, co do których ma przeczucie – jak się okazuje słuszne – że skrywają skarby z przeszłości. Do zbadania terenów najmuje Basila Browna. Wprawdzie nie ma on formalnego wykształcenia, ale zna się na swojej profesji. Fachu uczył się w terenie, na początku od ojca i dziadka, potem samodzielnie.
Tych, których początkowy opis przywiódł na myśl postać Indiany Jonesa muszę niestety zawieść. Wykopaliska to nie dynamiczne kino akcji pełne potu i krwi lecz okraszony tweedem nostalgiczny film obyczajowy. W dziele Stone’a da się wyczuć spokojny i niespieszny klimat angielskiej wsi. Choć zakłócany od czasu do czasu przez osobiste tragedie i bezwzględne macki Historii.
Kamera przepiękne ukazuje polne angielskie landszafty skąpane w złotym świetle sierpniowego słońca czy porannej mgle. Niestety techniczny kunszt twórców jest tłem dla dość miałkiej fabuły. A nie musiało tak być. Przedstawione wątki, którymi można by było obsadzić kilka produkcji, ukazują poruszające problemy, takie jak np. strata czy przemijanie. Niestety żaden z nich nie jest wystarczająco rozwinięty – urywają się i nie wybrzmiewają dostatecznie. Dodatkowo same postacie, ich rozterki – choć napisane dobrze – nie są na tyle wybitne aby przykryć całkowicie fabularną pustkę i nadać jej sznytu typowego dla, np. klasycznych powieści. Zastrzeżenia można mieć także co do samej struktury dzieła. Fabuła w połowie filmu nagle, bez przekonującego powodu porzuca niemal całkowicie głównych bohaterów.
Wykopaliska to bardzo brytyjski film, którego kopię można by zakopać celem odnalezienia za kilkaset lat. Dzieło Stone’a jest pełne wyspiarskich znaków rozpoznawczych – pragnienia poznania świata, dżentelmenów i dam w gustownych kreacjach, ale również emocjonalnego wycofania.

Wykopaliska, reż Simone Stone

OCENA: 2,5/5

 

Premiera: 29.01.2021r.