Partnerstwo w dobie koronawirusa

Rok 2020 niewątpliwie zapisał się już w historii. Był to czas przełomowy pod wieloma względami, jednak wspólnym mianownikiem dla zmian pozostaje wybuch epidemii SARS-COV-2, znanej również jako COVID-19. Odwrócił on do góry nogami codzienne życie, zmienił priorytety w wielu sercach, praktycznie zniszczył gospodarkę na świecie oraz sprawił, że farmaceutyka i koncerny farmaceutyczne zaczęły odgrywać ogromną rolę w grze politycznej. 

 

Tekst: Anna Pyrek                                                                                                                                               Grafika: Milena Mindykowska

Wyścig po szczepionkę, która miałaby pomóc uporać się z koronawirusem i sprawić, że życie będzie wyglądało tak jak wcześniej, obserwowali wszyscy. Nie tylko dlatego, że był to jeden z nielicznych wyścigów, które odbyły się w 2020 r. Wtedy też wiele osób po raz pierwszy miało okazję dokładniej zapoznać się z firmami farmaceutycznymi, które odgrywają kluczowe role na rynku. Jedną z nich jest brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca. 

Zapoznanie z AstraZenecą

Jest to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, która dostarcza nowoczesne leki na najpoważniejsze choroby, stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny. W Polsce firma jest obecna od prawie 30 lat i zatrudnia w tym momencie 2100 pracowników w samej Rzeczypospolitej. Firma od początku swojego istnienia nieustannie kładzie nacisk na rozwój, a w szczególności na działalność badawczo-rozwojową, ponieważ badania kliniczne są istotnym filarem innowacyjności AstraZeneca. W 2011 r. firma utworzyła w Warszawie globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych jako pierwsze w tej części Europy i obecnie jedno z sześciu centrów R&D na świecie. Nie dziwi więc decyzja firmy, aby zacząć współpracę z jednym z największych i najprężniej działających środowisk akademickich w Polsce, to znaczy z Uniwersytetem Warszawskim. Umowę podpisano konkretnie z Uniwersyteckim Ośrodkiem Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (UOTT), natomiast partnerstwo strategiczne zostało zawarte z całym Uniwersytetem Warszawskim, ponieważ Nowoczesny uniwersytet powinien mieć silne związki z biznesem, a biznes z nauką. Podpisana dzisiaj umowa o współpracy jest przykładem takich działań (słowa prof. Alojzego Nowaka, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego). Zalety dla UOTT przedstawił w swojej wypowiedzi Robert Dwiliński, dyrektor ośrodka: Dzięki tej umowie studenci i pracownicy naukowi UW uzyskają szerszy dostęp do ekspertów posiadających unikatową praktykę biznesową i wiedzę, zarówno o zasadach działania rynku farmaceutycznego, jak i o procesach, którymi rządzi się ta branża. Jest to szczególnie ważne dla naukowców z takich dziedzin jak chemia, biologia, fizyka czy informatyka, zainteresowanych komercjalizacją swoich odkryć lub zewnętrznym finansowaniem dalszych badań. Bezpośredni kontakt z doświadczonymi ekspertami pomoże przyspieszyć transfer technologii lub lepiej ukierunkować prace naukowe. Pobudki firmy wytłumaczyła natomiast Alina Pszczółkowska, Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland: Chcemy wykorzystać wieloletnie doświadczenie AstraZeneca z Wielkiej Brytanii i Szwecji i być pionierami kooperacji biznesu i nauki w obszarze farmacji w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z naukowcami skupionymi wokół uczelni wyższych oraz klastrów Life Science na całym świecie, a teraz także w Polsce, będziemy jeszcze szybciej przybliżać się do jednego z głównych celów działalności AstraZeneca – wyeliminowania raka jako przyczyny zgonów.

Na drodze rozwoju

Zarówno umowa z UOTT, jak i ta o partnerstwie strategicznym z UW, zostały podpisane 18 grudnia 2020 r., jednak niewątpliwie będą one miały ogromne znaczenie w przyszłości. Jest to widoczne w szerokim zakresie obszaru współpracy pomiędzy instytucjami: od prowadzenia wspólnej działalności badawczej i rozwojowej w oparciu o dostępne globalne platformy współpracy AstraZeneca, wspierania działalności edukacyjnej na rzecz UW i AstraZeneca, poprzez budowanie i realizowanie programów wymiany kadr, po indywidualne sesje mentoringu dla start-upów biotechnologicznych związanych z UW. Natomiast w ramach umowy AstraZeneca i UOTT będą się koncentrować także na dwóch innych obszarach. Z jednej strony na rozwijaniu oferty dla studentów poprzez wypracowanie atrakcyjnych programów praktyk. Z drugiej strony – na wdrażaniu takich form współdziałania, które dadzą rezultat w postaci zwiększania wartości własności intelektualnej.

Bez wątpienia ta współpraca może zaowocować w przyszłości bardzo interesującymi projektami i mieć dużo zalet dla obu stron umowy, zwłaszcza, że to właśnie AstraZeneca była pierwszą firmą farmaceutyczną, która postawiła na rozwój właśnie w Polsce. Zainteresowanie koncernu jest być może spowodowane właśnie małą konkurencyjnością na polskim rynku. Według byłego prezesa AstraZeneca Poland, Jarosława Oleszczuka, nauka i edukacja w naszym kraju są na dość słabym poziomie. Z drugiej strony fakt, że w ciągu najbliższych pięciu lat w badania i rozwój AstraZeneca zainwestuje w Polsce 1,5 mld zł, oznacza, że jest tutaj ogromny potencjał, który nie został jeszcze do końca odkryty. 

Spojrzenie na przyszłość

Wydarzenie z grudnia wydaje się przejść z niewielkim echem przez środowisko akademickie. Ta strategiczna współpraca może mieć jednak dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego ogromne znaczenie w przyszłości – otworzyć nowe drogi kariery, rozszerzać kompetencje polskiej kadry naukowej. Będzie miało również niebagatelny wpływ na gospodarkę, ponieważ niezwykle cenione na świecie i coraz bardziej potrzebne są właśnie nowoczesne centra badawczo-rozwojowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *