Największa wtopa w historii?

Tekst: Michał Goszczyński

Cyberpunk 2077 to prawdopodobnie jedna z najbardziej oczekiwanych gier w historii rozrywki elektronicznej . Została zapowiedziana ponad 8 lat przed ostateczną datą premiery, która już wielokrotnie była przekładana, ale dzięki agresywnej kampanii marketingowej, gra stała się widoczna praktycznie wszędzie w przestrzeni publicznej.

Świat Cyberpunk oparty jest na założeniach znanych z kart papierowego RPG Cyberpunk 2020, który od lat 90. ma swoje grono fanów, również nad Wisłą. Równoległa rzeczywistość pełna złych korporacji, cyber-wszczepów i nowoczesnej broni w niczym nie przypomina „naszego” 2020 r. Twórcy – by nie wchodzić w konflikt z wyobrażeniami wielbicieli oryginalnego RPG – przesunęli zegar o 57 lat do przodu. Korporacje są bardziej złe, wszczepów jest więcej, a o broni można mówić godzinami.

Fabularna strona gry to jeden z jej największych atutów. Do wyboru mamy trzy ścieżki: nomada, ulicznego punka lub człowieka korporacji, i jak to zwykle w grach CD Projekt Red – większość wyborów, jakie napotkamy na swojej drodze, wpływa na to, jak zakończy się nasza przygoda.

Znakomicie prezentuje się również sfera wizualna. W porównaniu do materiałów jakie prezentowane były na początku drogi CP2077, widać spory skok jakościowy. Wszystkie najnowsze technologie, jak HDR i Ray Tracing, są w pełni wspierane i wykorzystywane. Pełne neonów Night City podziwiamy głównie z perspektywy pierwszej osoby, gdyż rozgrywka jest utrzymana w konwencji shooter RPG.

Nie ma jednak róży bez kolców. Wersja gry dostępna w dniu premiery, nawet z powszechną w branży łatką premierową – miała spore problemy z optymalizacją i błędami wszelkiego rodzaju. Początkowe problemy, widoczne zwłaszcza w wersjach konsolowych, spotkały się z negatywnym odbiorem ze strony wielu graczy. W rezultacie sam CD Projekt Red zapowiedział wsparcie przy realizacji zwrotów, jednocześnie ogłaszając prace nad dalszą optymalizacją, która ma w przeciągu około dwóch miesięcy wyciągnąć grę na prostą. CP2077 najlepiej funkcjonuje obecnie na usługach gry w chmurze – Google Stadia lub GeForce NOW , które są obecnie najlepszymi sposobami zapoznania się z tym tytułem. Rozwiązanie to pozwala bawić się w stabilnej liczbie klatek na sekundę bez znaczących spadków w płynności

Jeśli jednak zależy nam na świetnej historii, a błędy jesteśmy w stanie jakoś przełknąć, to jest to jedna z lepszych gier RPG jakie wyszły w ostatnich latach. Gdyby nie usilne próby wydania gry jeszcze w roku 2020 – byłby to z pewnością tytuł iście przełomowy. Warto dać CP2077 szansę, szczególnie gdy twórcy zajmą się problemami wieku dziecięcego.

Cyberpunk 2077
PRODUCENT: CD Projekt RED
WYDAWCA PL: Cenega
PLATFORMA: PlayStation 4, Google Stadia, PC (recenzowana platforma), Xbox One
PREMIERA: 10 grudnia 2020

OCENA: 4/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *