ŚniadaniUWka – poznaj (zdalnie) Uniwersytet Warszawski

Doskonale znamy dreszczyk emocji związany z rozpoczęciem nowego roku akademickiego i świetnie pamiętamy moment, w którym po raz pierwszy przechodziliśmy przez bramę Uniwersytetu Warszawskiego; bramę, która niczym portal wiedzie do mitycznego świata, zupełnie innego od tego licealnego. Wszystko wydaje się nowe, interesujące a także… odrobinę przerażające. W końcu to rozpoczęcie wspaniałej przygody, więc ekscytacja jest całkowicie uzasadniona!

Tekst: Antonina Gutowska 

Co roku, aby wtajemniczyć nowych studentów, Samorząd UW organizuje dni adaptacyjne. I chociaż pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, to nie można pozostawić „świeżaków” samych sobie. Z pomocą przyszła najlepsza studencka telewizja – Uniwerek.TV, która, wraz z Samorządem studenckim, zorganizowała pierwszą w historii Telewizję Śniadaniową. W szary poranek 5 października o 10.30 wszyscy mogli spokojnie popijać kawę i poznawać UW bez wychodzenia z domu dzięki transmisji na Facebooku. „ŚniadaniUWka” nadawała wprost z kampusu głównego. Było to ogromne przedsięwzięcie i wielkie wyzwanie pod względem logistycznym, więc redaktor naczelna UTV Paula Taraszkiewicz była na miejscu już o 5 rano (!) by wszystko przygotować. Nad całym wydarzeniem pracowała masa ludzi: operatorzy, montażyści, dźwiękowcy, graficy, fotografowie, producenci, dział promocji (który rozesłał informację o wydarzeniu na wszystkie studenckie grupy) i oczywiście reporterzy. „ŚniadaniUWkę” poprowadziła Natalia Godek wraz z Martą Goluch, a z gośćmi rozmawiali: Paulina Kowalczyk, Maria Lipińska, Antonina Gutowska, Monika Sacharuk, Jakub Sztandera i Julia Szcześniak.

Prowadzące powitały wszystkich widzów, a następnie przedstawiły program wydarzenia. Po profesjonalnej czołówce – której nie powstydziłaby się pełnowymiarowa stacja telewizyjna – studenci mogli zapoznać się z materiałem z cyklu „świeŻAK”, w którym przedstawiono plan kampusu głównego. Wszystkie budynki zaznaczono na mapach, opisano i pokazano z bliska, dzięki czemu nowi studenci nie będą czuli się zagubieni, gdy (wreszcie po pandemii) postawią pierwsze kroki na terenie UW. Następnie Kamil Bonas, przewodniczący Samorządu, opowiedział o  jego działaniach, strukturze i przede wszystkim o tym, dlaczego warto dołączyć do tej organizacji. Wszyscy, którzy chcą się zintegrować z ludźmi pełnymi zaangażowania, tworzyć projekty, jak np. „Juwenalia” czy „Miasteczko na styku kultur”, czyli esencję studenckiego życia, powinni wstąpić w samorządowe szeregi. Dodatkowo widzów mógł zachęcić filmik pokazujący najfajniejsze akcje zorganizowane przez Samorząd.

W kolejnej rozmowie reporterki przepytywały przewodniczące poszczególnych samorządowych komisji: Martę Burzyńską, Klaudię Kowalczyk, i Kamilę Siatkę, które zajmują się sprawami związanymi z kulturą i sztuką na UW. Niestety pandemia znacząco pokrzyżowała plany wydarzeń: „Juwenalia” i „Tydzień artystyczny” nie mogły się odbyć, co ogromnie zasmuciło (zwłaszcza nowych) studentów. Na szczęście samorząd szybko zaadaptował się do nowej sytuacji i zorganizował cykl recenzji najlepszych seriali na Netfliksie oraz „Kulturiadę” (quizy o filmach, serialach i muzyce na platformie Kahoot), dzięki czemu studenci mogli zdalnie się integrować. Dużym i ważnym przedsięwzięciem był Koncert Karaś/Rogucki zorganizowany w ramach akcji „BUW dla Sów”, którego transmisję mogliśmy oglądać na Facebooku i który sprawił, że czas sesji stał się przyjemniejszy. Samorząd planuje jeszcze więcej akcji zarówno zdalnie, jak i (w miarę możliwości) stacjonarnie, więc warto obserwować ich stronę na Facebooku.

Podczas „ŚniadaniUWki” mogliśmy obejrzeć także materiał z inauguracji roku akademickiego oraz wywiad z Prorektorem ds. studentów i ja-kości kształcenia prof. ucz. dr hab. Sławomirem Żółtkiem. Rektor w rozmowie podkreślił, że będzie stał na straży praw studentów i będzie rozwiązywał problemy, z którymi studenci spotykają się na wydziałach oraz usprawniał pracę Uniwersytetu. Powiedział także, że UW jest przygotowane na tryb zdalny i wyraził nadzieję, że mimo pandemii, studenci nie zatracą umiejętności interpersonalnych i będą dobrze przygotowani do życia zawodowego.

Natalia Godek i Marta Goluch porozmawiały także z Aleksandrem Kozubowskim o kwestii umiędzynarodowienia na UW, a Maria Lipińska przeprowadziła wywiad z Kamilem Lebnickim o jakości kształcenia. Oprócz materiałów i wywiadów związanych z edukacją i samorządem widzowie mogli obejrzeć „Kuchnię z Oskarem”, w której Oskar Kujawski, z przymrużeniem oka, zdradził tajniki studenckiego gotowania i przedstawił różne przepisy takie jak np. „KONSERWAtorium”, „OGUN” czy „TOSTOWELOVE”. Studenci zapoznali się także z ofertą zniżek UW HERE dzięki materiałowi „Jak jeść w Warszawie” i wywiadowi, który przeprowadziła Antonina Gutowska z przedstawicielką UW HERE, Zuzanną Kowalczyk.

W programie znalazło się także wiele innych, ciekawych tematów: Inkubator UW, sport, wyścig między kampusami, zieleń na UW, działanie BUW-u podczas pandemii, kampania „Równoważni” i rekrutacja oraz działalność Uniwerek.TV. Jeśli przegapiliście to wydarzenie, obserwujcie kanał Uniwerek.TV na YouTubie, na którym znajdziecie materiały, które pomogą wam odnaleźć się w studenckim życiu.

Chociaż ten rok dla nas wszystkich będzie wyzwaniem i choć marzy nam się powrót do normalnego trybu nauczania, to mam nadzieję, że świetnie sobie poradzicie i pokochacie studiowanie na Uniwersytecie Warszawskim, tak jak starsi studenci. Gaudeamus Igitur na nową przygodę i powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *